İyi bisikletçiler hava şartlarında aldırmadan bisiklet sürme keyfine devam eder. Fakat diğer bisikletçiler de aniden değişen hava şartları karşısında sürpriz yaşayabilir.

 

”Kötü hava şartı yoktur, ancak yanlış kıyafet vardır” mottosuna göre önemli olan hava durumu değil, doğru kıyafet seçimidir.

 

Doğru Mont

Uygun bir bisiklet montu öncelikle su ve rüzgâr geçirmez olmalıdır. Burada tek başına kullanılan malzemeye dikkat etmek yeterli değil. Gerçekten sudan ve rüzgârdan korunmak için dikişlerinin, ceplerinin ve kapanış yerlerinin iyi bir şekilde işlenmiş olması gerekir. Kollarının kaymaması ve kapüşonunun ayarlanabilir olması da önemli detaylardır. Ayrıca sırt kısmının daha uzun olması ve dirseklerinin kendinden şekilli olması da diğer önemli detaylar arasındadır.

 

Güvenlik Şart

Trafikte yer alan herkes bilir: Olumsuz hava şartlarında sadece rüzgar, yağmur ve çamurdan korunmak yeterli değildir. Güvenliğimiz de kötü görüş nedeniyle ve uzun fren yolundan dolayı oldukça etkilenebilir. Bu yüzden kötü hava şartları için tercih edilen kıyafetlerin renkleri daha dikkat çekici olmalı ve mümkünse reflektörler ile desteklenmeli. Bisiklet sürerken mutlaka ışık kullanın. Böylece diğer trafik sürücüleri tarafından önceden fark edilebilirsiniz.