Kullanımı kadar seçmenin de çok etkili olduğu, hemen herkesin karar vermekte güçlük yaşadığı büyük soru; “Parfüm seçerken nelere dikkat etmeliyim?”

 

Parfüm seçimi konusunda uzmanların en çok üzerinde durdukları konu yemek öncesi aç şekilde yapılması yönündedir. Gün içinde ellerinize ve kollarınıza farklı kokuların yapışmış olmasından dolayı, seçim yapılırken bilek içinin kullanılması önemlidir.

 

Parfüm, sıkılan bölgeden 20 cm kadar uzak olarak kullanılmalıdır. Ayrıca kan dolaşımının yoğun olduğu bölgelere sıkılması hem yavaş yayılmasını hem de kokunun devamlılığını sağlamakta.

 

Parfüm, bir insanın kişiliğini yansıtır. Kullanılan parfümün yumuşak, keskin veya etkili kokusu aynı zamanda kişiliğin de yansımasıdır. Burada en önemli soru, parfümü seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği.

 

Güzel kokan biri daima çekicidir. Yanlış parfüm seçimi, kişi için kötü bir imaj yaratabilir. Güzel kokmanın başlıca yolu temizliğe önem vermektir. Temiz olmayan bir tende hiçbir koku istenilen etkiyi yaratmayacaktır. Sabahları duş almak, kullanacağınız kokuyu gün boyu teninizde tutacaktır.

 

Parfüm seçimi yaparken, koku alma duyularının en açık olduğu zaman olan sabah saatlerini tercih etmek daha uygun olur. Parfüm almaya giderken kokusuz gitmek ve parfümleri üste sıkmadan denemek gerekir. Aynı anda çok fazla parfüm denemek de yanlış bir seçim yapmanıza neden olabilir. Ara vererek ve kahve koklayarak parfüm seçmek, kokuların karışmasını önleyecektir.

 

Parfüm seçiminde önemli olan ten renginizin ne olduğu değil teninizin yapısının hangi tür parfümle daha uyumlu olduğudur. Baharatlı kokuları, tenleri kalın ve yağlı insanları tercih etmelidir. Daha kuru ve ince tenlerde ise çiçek kokuları daha güzel taşınır. Parfüm seçiminde daha çok kalıcılıktan yana olanlar ‘eau de parfume’ yazanları, ferahlık ve tazelikten yana olanlar ise ‘eau de toilette’ yazanları tercih etmelidirler.

 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise parfümün koku ağırlığına göre sabah veya akşam sürülmesidir. Taze kokular sabah, ağır kokular ise akşam sürülmelidir. Kışın ‘eau de parfume’ler tercih edilebilir çünkü kokunun yayılması yaza göre daha zordur. Yazın ise ‘eau de toilette’ tercih edilmeli.

 

Son olarak, parfümü nereye sıkmak gerekir? Parfüm ter oranının fazla olabileceği koltuk altı gibi yerlere sıkılmamalı. Bunun yerine kokunun daha çok yayılabileceği bilekler, kulak arkası, boyun ve omuzlara sürülmelidir.