Pikap Seçmenin Püf Noktaları

 

Baş döndürücü bir hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler müzik dinleme alışkanlıklarımıza da etki etti. Kaset, cd, mp3 derken şimdilerde neredeyse hepimiz çeşitli dijital müzik dinleme platformlarına üyeyiz. Ancak tüm bu yenilikler plakları tahtından edemedi.  Öyle ki son günlerde plakların popülaritesinin de meraklıların da hızla arttığını söylesek abartmış olmayız?. Yeniden altın çağını yaşamaya hazırlanan plaklardan çıkan sıcacık melodileri dinlemek için iyi bir pikaba sahip olmanız gerekiyor. ‘Ben de bir pikap almak istiyorum ama nereden başlasam bilemiyorum.’ diyorsanız pikap seçiminin ipuçlarını anlattığımız bu yazı tam size göre.

 

İlk Adım: Bütçenizi Belirleyin

 
Çok geniş bir fiyat aralığına sahip pikaplardan size uygun olanını seçmek için öncelikle bir bütçe belirlemelisiniz. Örneğin 0- 500 TL arası ya da 1000-2000 TL arası şeklinde bir fiyat aralığı seçebilirsiniz. Böylece seçenek havuzunu bütçeniz ölçeğinde biraz daraltabilir ve seçiminizi daha hızlı yapabilirsiniz. Henüz pikap dünyasına ilk adımınızı atıyorsanız size fiyat bakımından biraz daha ekonomik olan L-84 modelimizi önerebiliriz.

 

Manuel mi Yoksa Otomatik mi?
 
Pikaplar genel olarak manuel ve otomatik olarak ikiye ayrılır. Manuel pikaplar, kullanıcının pikap kolunu kendi eliyle kaldırıp dönmekte olan plağın üstüne yerleştirmesiyle çalışanlardır. Otomatik pikaplar ise tek bir tuşla plağınızı çalmanızı sağlar. Pikap kolu olduğu yerden yükselir, yan tarafa doğru döner, plağı çalar ve ardından otomatik olarak yerine geri döner. Bu tip pikapların daha önce pikap kullanma deneyimi olmayanlar için daha uygun bir seçenek olduğunu hatırlatalım. Siz de ‘daha yolun başındayım’ diyenlerdenseniz otomatik dönüş ve otomatik stop özelliğine sahip Ahşap Kasa USB Bağlantılı Pikap, TT-34 modelimiz size çok uygun olabilir.
 

 

Ön Amfiye İhtiyacınız Var Mı?
 
Pikap iğnesinin ürettiği sinyal çok sessizdir. Pikaplar bu yüzden sesi yönlendirebilmenizi sağlayan bir ön amfiye ihtiyaç duyar. Ancak ne yazık ki birçok modern pikapta ses giriş jakı bulunmaz. Bu sebeple pikabınız monte edilmiş bir ön amfiye ihtiyaç duyabilir. Buna alternatif olarak tabii ki harici amfi de tercih edebilirsiniz. Sıfırdan bir pikap ve amfi seti alacaksanız, amfinizin mutlaka phono yani ses girişi olmasına dikkat edin. Bunun için size retro görünümlü tamamen kahverengi deri kaplı Classic Phono TT-33 modelimizi önerebiliriz.