Hedef odaklı hareketler ve bilinçli nefes alma teknikleriyle daha dengeli olabilirsiniz. Peki, günlük hayatın yoğunluğunda da mümkün mü? Yoga ve pilates ile mümkün. İki spor türünden hangisine karar vereceğiniz aynı zamanda vücudunuzun ve ruhunuzun da destekleneceğine dair bir karardır. Peki, aralarındaki fark nedir? Her iki sporun avantajları ve aksesuarları hakkında detaylı bilgileri sizinle burada paylaşıyoruz. Bir sonraki durağımız: İç huzur.

 

Pilates Nedir?

Pilates tüm bedeni çalıştıran sistematik bir antrenmandır. Yoga, dans ve Asya dövüş sporlarının birleşimidir. Pilatesin ortaya çıkması 19. yüzyılın sonlarına dayanır ve mucidi Joseph Hubert Pilates olarak bilinir. Kendisi bu antrenman metodunu önce ‘Contrology’ olarak tanımlamıştır. Çünkü pilateste zihin kasları kontrollü olarak harekete geçirir. Egzersizlerde dikkatler daha çok ‘Powerhouse’ üzerinde durur. Leğen kemiklerinden ve belden oluşan vücut merkezi bu şekilde adlandırılır.

 

Pilatesin Olumlu Etkileri

Bakıldığında hafif görünen fakat oldukça etkili antrenmanlar ile pilates özellikle vücut merkezine bağlı kasları güçlendirir. Pilates egzersizleri ise daha çok vücut şekillendirme için de tercih edilen bir spor türüdür. Daha düzgün ve dik bir duruş, güçlendirilmiş sırt kasları ve gergin bir karın yanında öz güveni de arttırdığı sağladığı olumlu avantajlarındandır.

 

Kaslarınızı Mükemmelleştirir

Pilates ile kaslar son derece yoğun bir şekilde güçlendirilir. Klasik kas ağırlıklı spor dallarına göre pilates ile daha derinlerde bulunan küçük kas grupları çalıştırılır. Böylece kaslarınızı içten güçlendirerek görünürde şişmiş kas oluşumu olmayacaktır. Bunun dışında eklemelere yüklenmeden daha hareketli olacaksınız.

 

Enerji Verir

Düzenli antrenman sadece kas oluşumunu desteklemez, aynı zamanda kondisyonunuzu ve başarınızı da arttırır. Ayrıca kasların, sinirlerin, omurgaların ve disklerin daha iyi beslenmesini iyileştirir. Böylece kendinizi daha dinç ve enerjik hisseder, güne sağlıklı ve dik bir duruş ile başlayabilirsiniz.

 

Hızlı Başarı Sonucu

Pilates aynı zamanda farklı spor dallarının veya hareket şekillerinin çeşitli elementlerine de dayanır. Bu yüzden antrenman son derece etkili olur ve metabolizmayı hızlandırır. Bu da vücudun daha hızlı şekillenmesini ve görünür şekilde sıkılaşmasını sağlar.

 

Vücut Merkezinin Sıkılaşması

Düzenli fiziksel antrenman sayesinde fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Pilates sayesinde ise ‘Powerhouse’ bölgesine yoğunlaştığı için özellikle bel, karın, kalça ve basen bölgesindeki fazla kilolar çabucak gider ve bunların yerine kas oluşumu sağlanır.