Sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmak için uygulamanız gereken çok basit kurallar var.

 

Doğru Sabunu Seçin

Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız yüzünüzü nasıl bir sabunla yıkamanız gerektiğine mutlaka önem vermelisiniz. Cildinizin tahriş olmaması için Ph değeri cildinize uygun, nemlendiricili ve yüksek miktarda kimyasal içermeyen sabunları tercih edin. Özellikle kokusuz ve Ph değeri 5.0 ile 5.6 arasında olması oldukça önemli.

 

Bakımını İhmal Etmeyin

Sabah ve akşam yüzünüzü yıkamak cilt bakımına yeteri kadar özen gösterdiğiniz anlamına gelmiyor. Cilt tipinize uygun ürünlerle temizleme işlemini yaptıktan sonra uygun bir tonik ile cildinizi toksik maddelerden ve makyaj kalıntılarından arınmanıza yardımcı olur. Evde hazırlanabilen doğal maskeler ile düzenli cilt bakımı yaptığınızda yüzünüzde oluşan ince çizgileri ve kırışıklıkları önleyebilir, ya da oluşumlarını yavaşlatabilirsiniz. Ayrıca cilt temizliğiniz için hafta bir peeling yapmayı, bu sayede cildinizi ölü hücrelerden arındırmayı ihmal etmeyin.

 

Beslenmenize Dikkat Edin

Şeker, alkol, kahve, gazlı içeceklerinin tüketimine dikkat edin ve mutlaka günde en az sekiz bardak su içmeye çalışın. Cildinize dost olan brokoli, lahana, karnabahar, ıspanak gibi sebzeler, kivi, maydanoz, domates, elma, böğürtlen, balık, yumurta gibi gıdaları mutlaka beslenme listenize ekleyin. Cildin baş düşmanlarından biri olan sigaradan mutlaka uzak durmalısınız. Böylelikle cildin tazeliğinin ve diriliğinin korunmasında, yaşlanmanın geciktirilmesinde oldukça önemli bir önlem almış olursunuz.

 

Yazımız bilgilendirme amaçlıdır, her zaman doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.