Havaların aniden değişiklik gösterdiği bugünlerde sağlığımıza dikkat etmemiz çok önemli. Hastalıklardan korunmak, yaza sağlıklı ve dinç bir giriş yapmanız için gerekli sağlıklı yaşam ipuçlarını sizin için sıraladık.

Sağlıklı Beslenin

 

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Güne sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltıyla başlarsanız hem bağışıklık sisteminiz güçlenir hem de günü geri kalanını çok dinç geçirirsiniz. Bu yüzden kahvaltıyı ihmal etmemeye özen gösterin.

Bol Bol Su İçin

 

Yetişkin bir insanın günde en az 2 litre su tüketmesi gerekmektedir. 2 litreden sonrasında vücudunuza güvenin; susadığınızda sizi zaten uyaracaktır. Vücudunuz talep etmediği sürece daha fazla su içmek için kendinizi zorlamanıza gerek yok.

Düzenli Uyuyun

 

Vücudumuz uykuda, karanlık ortamda melatonin adında bir hormon salgılar. Melatonin hormonu biyolojik saatimizi dengelerken bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir ve stresi azaltır. Aydınlık bir ortamda uyku melatonin hormonunun salımını baskılar. Bu yüzden geceleri erken yatıp sabahları hava aydınlanırken uyanmak karanlığı etkili kullanmada önemli rol oynar. Sağlıklı bir yaşantı için yetişkin bir insanın günde en az 7 saat uykuya ihtiyacı vardır.

Spor Yapın

 

Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur! Düzenli spor yapmanın vücudumuza birçok yararlı etkisinin yanı sıra araştırmalar sonucunda Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların ilerlemesini durdurduğuna dair bulgular da bulunmuştur. Haftada en az günde 40 dakika 3 gün spor yapmak vücudumuzun güçlü kalması için ihtiyacı olan hareketi sağlayacaktır.

Stresten Uzak Durmaya Çalışın

 

Stresin vücut üzerindeki birçok olumsuz etkisi artık herkes tarafından bilinmekte. Özellikle mide ve bağırsak problemlerinin stresle birebir ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Vücudunuz daha sağlıklı olsun istiyorsanız, beyninizi de daha sağlıklı ve huzurlu tutmaya çalışmalısınız. Stresten uzaklaşmak için çeşitli meditasyonlar deneyebilirsiniz.

Yanınızda Yedek Kıyafet Taşıyın

 

Ani hava değişimleri vücudumuzda da ani değişimlere yol açar. Yaz aylarında aniden başlayan sağanak yağışlar da bizi hazırlıksız yakalayabilir. Bu yüzden yanınızda terlediğinizde değiştirebileceğiniz yedek bir kıyafet ve ani yağışlardan etkilenmemek için bir yağmurluk taşımanız çok işinize yarayacaktır.