Bütün gözlerin odaklandığı o muhteşem doğum günü veya düğün pastasının yapımı her zaman profesyonel bir pastacıya ait olmayabilir. Çünkü siz de kendi mutfağınızda harika pastalar ile unutulmaz anlar yaşatabilirsiniz. Sihirli kelime ise şeker hamuru.

Aşağıdaki tariflerimiz ve önerilerimizde şeker hamuru kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve mükemmel pastalar, yaratıcı pop kekler vb. yapmak için birbirinden değerli fikirleri sizin için paylaştık.

 

Her Pastanın Temeli: Kek

Her kek ile başarılı bir şeker hamurlu pasta elde edilemez. Şeker hamurunun temel maddesi şeker olduğu için sıvı gıdalarla temas ettiğinde erir. Bu yüzden krema veya taze meyveler gibi malzemelerle temas etmemelidir. Özellikle de katlı keklerde kekin kıvamı çok önemlidir. En alttaki kek tabanının üstteki kek tarafından ezilmemesi gerekir. En uygun olanı farklı şekillerde hazırlayabileceğiniz standart keklerdir.

 

Kat Kat Krema

Şeker hamuru direkt kek üzerinde çok sağlam durmaz. Bu yüzden kek ve şeker hamuru arasına krema katmanı eklenir. Fakat kremanın su oranı yüksek olmamalı. Yoksa şeker hamuru erir. Yoğurt, krema veya puding gibi malzemeler uygun değildir. Yağlı krema (buttercream) veya oldukça yağlı olması şartıyla labneli frosting kullanılabilir. Alternatif olarak marmelat veya sıvılaştırılırmış jöle de kullanılabilir.

 

Tatlı Bir Kaplama İçin Şeker Hamurunu Mu, Badem Ezmesini Mi Tercih Etmelisiniz?

Pasta süslemesi için şeker hamuru veya badem ezmesi kullanılabilir. Şeker hamuru daha esnek ve ince olduğu için çalışması daha kolaydır. Şeker hamuru badem ezmesi gibi bej değil, beyaz renktedir. Böylece gıda boyası ile istenilen renk tonları daha kolay elde edilir ve süslemeler kendini daha da net gösterir. Her iki kaplama malzemesi de oldukça tatlıdır. Badem ezmesinde badem aroması ön plandadır. Fakat şeker hamuruna da istenilen aroma eklenebilir.