Sonbaharın Yağmurlu Havalarında İçinizi Isıtacak Film Önerileri

Sonbahar yağmurlarının başlaması ile birlikte, günlük telaşlarımızdan sıyrılarak evde veya sinemada, kahvemizi alıp rahatlamak isteriz. Bu keyifli anlarda, aklımızda bir soru vardır; hangi film? Bu sorunun cevabı niteliğinde olacak sonbahar filmleri listesini sizin için derledik. Keyifli seyirler! ?

November/Kasım

Sizleri sonbahar yağmurlarının romantizmine uyum sağlayacak bir film ile baş başa bırakıyoruz.

Yönetmeni Rainer Sarnet tarafından “Bu filmde sevgi bir ilişki şekli değil, ana karakterin inanma ve varolma biçimi.” olarak tanımlanan film, Estonya’nın oscar adayıdır. Tribeca ve Virginia gibi ünlü film festivallerinde gösterilmiştir. Ayrıca 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde de gösterime girmiştir.

Rainer Sarnet’ın siyah – beyaz alegorisi, 19. yüzyıl’ın Estonya’sında, pagan zamanların tabusuz, karanlık olduğu kadar büyüleyici atmosferinde bir yolculuğa çıkarır. Dondurucu ve geçmeyecek gibi görünen bir kışın ortasında kurtlar, veba, ‘Kratt’ adlı yaratıklar ve ruhlardan, dahası şeytandan çalacak bir şeyleri olan insanlar görürsünüz. Feodal sistem ve başındakiler, insanların ruhlarını ‘Kratt’lara zorunlu olarak teslim etmeleri ile güçlenmektedirler. Film, mükemmel bir görsellik ile izleyicilerini pagan zamanının karmaşasına sürüklerken varoluşu, tabuları ve aşkın olasılıklarını sorgulamaktadır.

The Notebook/Not Defteri

Nick Cassavetes’in yönetmenliğini yaptığı, 2004 yılında çekilen film, Nicholas Sparks’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Kurgusal anlamda romantik film kategorisinin iyi örneklerinden biridir. Ryan Gosling’in kariyerinin başladığı filmdir. Alzheimer hastası Allie Hamilton ve kocası Noah’ın bir not defterinde anlatılan hikayesini konu almaktadır.

Film, aşkın insan bedeninde büründüğü tüm hallerini çarpıcı bir açıklıkla gözler önüne sermektedir. Bu filmin görüntüleri akıp giderken, denizden gelen sakin müziklere kapılırsınız. Bu hikayenin Alzheimer hastası Allie Hamilton’un not defterinde olduğunu görüyoruz. Ona bu hikayeyi anlatan Noah’tır. Noah, her gün karısına bu hikayeyi gerçekleri hatırlaması için anlatıyordur.

Diamantino

 

2018 CANNES Eleştirmenler Haftası–Büyük Ödül

Filmin ana karakteri olan Diamantino, dünyanın en ünlü futbol oyuncusudur. Portekiz’in gururudur ve ihtişamlı görünen bir hayatı vardır. Sahada koşarken başka bir evrende gibidir ve fırtınalar estirir. Fakat bir gün Dünya Kupası maçının en kritik anında, sahada kurduğu evren yok olur, yeteneğini o an kaybeder. Portekiz yenilmiştir. Diamantino, haberlerde ve sosyal medyada çokça eleştirilmiştir. Futbolu bırakarak bir mülteci evlat edinme kararı alır. Fakat kendini siyaset, komplolar, hakkında kara para aklama iddiası, insan klonlama, mülteciler ile absürd hale gelen bir hayatın içerisinde bulur. Bir çocuk gibi saf kalbi olan Diamantino’yu bu komplolarla dolu hayattan sağ çıkartan ve hiç bilmediği duyguları hissettiren ise mülteci sandığı evlatlığıdır. Film çılgın olay örgüsü, sınırları zorlayan hayal gücü, Carloto Cotta’nın dikkat çekici performansı ile dünya kurallarını sorgulatacak niteliktedir. Ülkemizde İKSV’nin Filmekimi Etkinliği ile gösterime sunulmuştur.