Belli bir zaman sonra kullanılan süs takılarınız eski parlaklıklarını kaybedebilirler. Özellikle gümüş takılar çok çabuk kararabilir. Ancak bu kararma düşük kalite bir gümüş olduğunu göstermez. Sülfit tabaka oluşması doğal bir süreç olup gümüşün havada bulunan kükürtle birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir reaksiyondur.

 

Öneri: Kararmış gümüş takıları alüminyum folyo ve tuz ile temizleyin.

 

Adım 1

Öncelikle sodyum klorit karışımı hazırlamak için bir tencerede suyu kaynattıktan sonra biraz tuz ekleyin.

Dikkat: Yarım litre suya yaklaşık üç yemek kaşığı tuz koyun.

 

Adım 2

Tencereyi ocaktan alın. Alüminyum folyoyu ufak parçalar şekline veya elinizde yumaklar haline getirin ve önceden kaynattığınız soydum klorit karışıma koyun.

Gümüş süs takılarınızı da bu karışıma koyun ve takılarınızın alüminyum folyoya temas ettiğinden emin olun.

 

Adım 3

Takılarınızı birkaç dakika bu karışım içinde bekletin. Daha az değerli olan alüminyum folyodan otomatik olarak elektronlar sodyum kloritli suya verilerek daha değerli olan gümüş metal tarafından alınır.

Bu şekilde gümüşün kararmasına neden olan kükürt takılardan arındırılır.

 

Adım 4

Takılarınızı su altında iyice yıkayın ve tuz kalıntılarından temizleyin.

Ardından gümüş takılarınızı yumuşak bir mikro temizleme bezi ile kurulayın ve parlatın.

 

Süs Takılarının Bakımında Diğer Yöntemler

Altın takılarının temizliği için sabunlu suda yıkamak genelde yeterli olur.. Bunun için yumuşak bir fırçayla takıları hafifçe fırçalamak ve ardından yumuşak bir bezle iyice kurulayarak parlatmak yeterli olacaktır. Ya da altın zincirinizi gece boyunca diş protezi temizleyici tableti eklediğiniz bir suda bekleterek temizleyebilirsiniz. İnci ve süs taşlarını ise dikkatlice yumuşak bir bezle parlatın.

 

Süs Takılarınızı Doğru Muhafaza Edin

Süs takılarınızı pamuklu bir beze sararak, küçük bir takı çantasında muhafaza edin. Banyo gibi nemli ortamlardan ise mümkün olduğunca uzak tutun. Aksi durumda kararmaya neden olabilir. Ortamdaki havada bulunan nemi ve zararlı maddeleri çekmemesi için, süs takılarınızın muhafaza torbasına veya kutusuna bir parça tebeşir koyabilirsiniz.