Hoş kokusu ve birçok faydası ile tarçın, başta tatlılar olmak üzere, kış mevsiminin vazgeçilmezi olan bitki çaylarında da tercih edilen bir baharattır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde de doğal bir ilaç olarak kullanılan tarçın, kendisiyle aynı isme sahip olan ağacın kabuğundan elde edilir.
 

Yiyecek ve içeceklere kattığı lezetle tarçının, sindirim sisteminden cilde, kan şekerinden saç sağlığına kadar pek çok faydası bulunmaktadır.
 

Tarçın, kış aylarında herkesin sıkça yakalandığı grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar için son derece faydalıdır. Yarım çay kaşığı tarçın ve bir çay kaşı balı karıştırarak günde 2-3 kez tüketmeyi unutmayın.
 

Sinüzite bağlı baş ağrılarınız için de tarçını, doğal bir ilaç olarak kullanabilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı kadar tarçın koyup karıştırın ve bu karışımı başınızın ağrıyan bölgelerine sürerek, yaklaşık. 20 dakika bekleyin.
 

Kandaki yağ ve kolesterol seviyesini düşürmede etkilidir. Aynı zamanda mide bulantısını keser, sindirim sistemini düzenler.
 

Saç bakımı için yapacağınız tarçın maskesi, saçınızın uzamasını hızlandıracaktır. Öte yandan saç derinizdeki yara, kaşıntı, konak veya kepek gibi sorunların çözümünde de etkilidir.
 

Kanın pıhtılaşmasını önleyici özelliği vardır.
 

Tarçın, içeriğinde bulunan manganez sayesinde kalsiyum emilimi sağlayarak kemik oluşumunu sağlığını destekler, ağrıları azaltır ve bağ dokusunu iyileştirir.
 

Tarçın, cilt gençleşmesinde önemli yeri olan yedi farklı antioksidan içerir. Günde bir bardak tarçınlı çay, cildinizin genç kalmasını sağlar.
 

Kan şekerini dengede tutan tarçın, kendinizi daha zihnde hissetmenizi sağlar ve baş ağrılarınızı önler.