Türk Kahvesinin Yanında İkram Edilebilecek Tatlar

 
Türk kahvesi başlı başına bir lezzet şaheseri olsa da bazı tamamlayıcı yiyeceklerle bir başka lezzetli oluyor. Peki Türk Kahvesi’nin yanında efsane olacak 5 lezzet nedir? İşte cevapları;

 

Çikolata

 
Türk Kahvesi’nin yanındaki en klasik ve vazgeçilmez ikram. Misafirinizin zevkine ya da yaptığınız kahvenin koyuluğuna göre çikolatanızı bitter ya da sütlü ikram edebilirsiniz. Fıstıklı ya da fındıklı çikolatalardan kahvenin tadını bastırmaması adına kaçınmanızda fayda var.
 

Badem Ezmesi

 

Çikolata kadar klasik olmasa da lezzet dengesi açısından kahveyle mükemmel uyum sağlayan badem ezmesi özellikle kış aylarında kahvenin yanında harika gidiyor.

Lokum

 

Türk Kahvesi ve Türk Lokumu. Tüm dünyanın en çok bildiği iki lezzetimizi özellikle yabancı misafirleriniz geldiğinde ikram edebilirsiniz. Lokumun da mümkünse çifte kavrulmuşunu. 🙂

Biscotti

 

İtalya kurabiyesi olarak da bildiğimiz biscotti, iki defa fırınlandığı için kıtır kıtır oluyor ve espressonun en bilinen tamamlayıcılarından. Türk Kahvesi’nin yanına da ferah lezzetiyle bir o kadar yakışıyor.

Tiramisu Cupcake

 

Türk kahvesiyle pasta, tatlı yenmez diyenlere inanmayın, çok da güzel yenir, pek de güzel yenir. 🙂 Tiramisu ve cupcake’in eşsiz birleşimi olan bu özel tatlı, minik hacmiyle kısa içimli Türk kahvesinin yanına eşsiz bir lezzete dönüşüyor.
 
Yazımızı bitirmeden önce, size Türk kahvesi ile ilgili ilginç bir bilgi verelim. Osmanlı mutfak kültüründe misafir geldiği zaman ev sahibi hemen bir kahve ikramında bulunur ve yanına da bir bardak su koyarmış. Misafir suyu kahveden evvel içerse, karnının aç olduğu anlamına gelir, hemen sofra kurulurmuş. Eğer kahveyi önce içerse karnı tok olduğu ve muhabbet etmeye geldiği anlaşılırmış. Yani misafir karnım aç demez, su ile ima edermiş; ev sahibi de, aç mısın tok musun demez su ile halini sormuş olurmuş.