Vazgeçilmez Mutfak Yardımcıları

 
Mükemmel yemekler hazırlarken, mutfak araç gereçleri en büyük yardımcılarımızdır. Gelin, mutfakta işinizi kolaylaştıracak mutfak araç gereçleri önerilerimize ve ipuçlarına beraber bakalım.
 

Mutfak Bıçağı

 
Keskin ve iyi bir mutfak bıçağı ile, balık, sebze veya ekmeği kolayca kesebilirsiniz. Farklı gıda ürünleri için kullanabileceğiniz farklı bıçak türleri bulunmaktadır. Örneğin, ekmek bıçağı uzun ve dalgalı bilenmiş olduğundan taze ekmeği de ufalamadan kesebilir. Mutfak bıçağı ihtiyacınız varsa, 3 farklı çeşidi bulunan fonksiyonel Zwilling bıçak setini incelemenizi öneririz.

 

Kesme Tahtaları

 
Kesme tahtaları mutfakta mutlaka olması gereken, yardımcı araç gereçlerdendir. Kesme ve doğrama işlemlerinde koruyucu altlık olarak kullanılır ve tezgahınızı çizilmelere karşı korur. “Peki, hangisi daha iyi? Ahşap bir kesme tahtası mı, yoksa plastik olanlar mı?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Her iki malzeme de doğru temizlendiğinde aynı derecede hijyeniktir fakat, en az 60 derecede yıkanmaları gerekir. Şık tasarımıyla kırmızı puantiyeli kesme tahtası keserken sabit durması için kaydırmayan kenarlara sahiptir. Böylece, mutfakta hızlıca çalışmanız gerektiğinde de sabit duracağından, daha rahat hareket imkanına sahip olabilirsiniz.
 

Spatula

 
Genellikle tava yemekleri için kullanılan spatula ile yemeği karıştırmak ve çevirmek işinizi oldukça kolaylaştırır. Yalnız spatula seçiminde, ısıya dayanıklı olmasına önem vermek gerekir. Bir de spatulayı yapışmaz kaplama tavalarda kullanırken, tavanızın spatuladan zarar görmemesine dikkat edin. Paslanmaz çelik ızgara spatulası, ızgara ve tavalar için uygun bir  tercih olacaktır.
 

 

Kepçeler

 
Birçok diğer yardımcı mutfak gereçlerinin aksine kepçeler genelde yemek yapma işlemi bittikten sonra sahne alır. Sıvı olan pancake hamurunu bir kepçe yardımıyla tavaya koymanız gereken bazı durumlarda hazırlama işlemlerinde de yer alabilir.
 

Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak ve Yemeklerinizi Güzel Gösterecek İpuçları
 
Mutfakta kim birkaç basit yöntemle çok zaman kazanmak istemez ki? Siz de mutfakta hayatı kolaylaştırmak ve hızlandırmak için bu ipuçları değerlendirebilirsiniz. 🙂
 

  • Yemeğinizin taşmasını engellemek için tencerenin üzerine yatay olarak ahşap yemek kaşığı koyun.
  • Sahanda yumurtanın daha eğlenceli olması için çelik kurabiye şeklini tavaya koyun ve yumurtayı içinde hazırlayın.
  • Keklerinizin ve pastalarınızın daha güzel kesilmesi için kesmeden önce bıçağınızı sıcak su altında tutun.
  • Israrla açılmak istemeyen şişelerinizi bir şişe açacağı ile kolaylıkla açabilirsiniz. Kapağını hafifçe yukarı doğru bastırın ve bir ‘plop’ sesi duyduğunuzda işlem tamamdır.
  • Omleti sadece 45 saniyede hazırlamak için mikrodalga fırından yararlanın. Bunun için yumurtayı önceden bir fincanda çırpmanız yeterli.