Yaz Bitmeden Keşfetmeniz Gereken 3 Koy

 
Pek çoğumuz yaz aylarının başlarında yeni yerler görmek için niyetleniyor ancak sonrasında çeşitli sebeplerle vazgeçiyoruz. Halbuki üç tarafı denizlerle çevrili cennet ülkemizde keşfedilecek sayısız plaj ve koy var. Gelin bu yaz alışkanlıklarımızın biraz da olsa dışına çıkalım ve yepyeni maceralara yelken açalım. İşte yaz bitmeden muhakkak keşfetmeniz gereken 3 koy…
 

Akvaryum Koyu – Datça/Muğla

 

 
Datça’nın en güzel koylarından biri olan Akvaryum Koyu, adının hakkını veriyor ve insanda sanki akvaryumda yüzüyormuş gibi bir his uyandırıyor. Akvaryum Koyu’nda mavinin ve yeşilin sayısız tonunu bir arada görebilir, bu tarifsiz güzelliğin içine balıklama atlayabilirsiniz. ? Yaz aylarında Datça’nın merkezinden bu koya günlük tekne turlarının düzenlendiğini de hatırlatalım.
 

Papaz Koyu – Kumluca/Antalya

 

 
Antalya-Demre arasındaki bu eşsiz koy, denizin sakinliği ve ormandaki ağaçların gölgesiyle piknik severlerin ve kamp yapmak isteyenlerin de uğrak yeri. Papaz Koyu yerine Papaz Plajı ya da Papaz İskelesi diye de bilinen bu koyda Kumluca Belediyesi’nin tuvalet ve duş gibi bazı hizmetleri de bulunuyor. Sakin denizinde dalga günün geç saatlerinde başlıyor. Suyun dibinin biraz taşlı olduğunu da belirtelim. Bu yaz rotanızı Akdeniz’e çevirdiyseniz Papaz Koyu’nu görmeden dönmemenizi öneriyoruz.
 

Bademli Koyu – Dikili/İzmir 

 

 
İzmir’in Dikili İlçesi’ne bağlı Bademli Köyü son zamanlarda hayli ilgi gören bir seyahat rotası. Dikili İlçesi’ne 10 km mesafedeki bu masalsı zeytin köyünde yan yana pek çok küçük koy bulunuyor. Bu koylarda metrelerce ilerleseniz dahi denizin dibini görmek mümkün ve neredeyse yılın her günü çarşaf gibi.?
 
Yukarıda saydığımız koyları böylesine eşsiz ve güzel kılan şey hiç şüphesiz ki henüz çok bakir olmaları… Ulaşım sırasında bazen dar ve engebeli dağ yollarını aşmanız ve hatta yerel halktan adres bilgisi almanız gerekebilir. Pek çoğunda sosyal tesis vb. bulunmuyor. Maviyle yeşilin kucaklaştığı bu koylarda keyfinizin kesintiye uğramaması için hazırlıklı gitmenizi öneriyoruz. Örneğin yiyeceklerinizi soğuk bir şekilde muhafaza edebilmek için Tchibo’nun yeşil mavi mini soğutucu çantasından yararlanabilirsiniz. Yine renkli meyve baskılı piknik örtüsü de çok işinize yarayacaktır. Daha pek çok piknik ve kamp ürününü incelemek isterseniz Tchibo.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller dileriz. ?