Kimileri güne sert bir espresso olmadan başlayamaz, kimileri için ise güzel bir yemekten sonra olmazsa olmazdır. Espresso, kahve severlerin hayatında büyük yeri olan bir kahve çeşididir. Latte, mocha, americano gibi sevilen birçok kahve, espresso ile yapılır. Siz de bir espresso makinesi ile kendi evinizde espresso hazırlayabilir, birbirinden lezzetli kahveleri tadabilirsiniz. Ancak öncesinde bilmeniz gereken bazı şeyler var. Örneğin, espresso hazırlanış sürecinde büyük bir titizlik ve dikkat isteyen bir kahvedir. Şimdi hep birlikte iyi bir espresso için nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve işin inceliklerini öğrenelim. Öncelikle espressonun ne olduğunu öğrenmekle işe başlayalım. Espresso, ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinin yüksek basınç altındaki sıcak su ile demlenmesiyle oluşur.
 

Espresso, diğer kahvelerden farklı bir yöntemle elde edilir. İnce öğütülmüş kahve çekirdeklerinin içinden yaklaşık 90 derece sıcaklığındaki su yüksek basınçla çok kısa bir sürede geçirilerek hazırlanır. Bu işlem, yüksek basıncı sayesinde kısa sürede kahvenin rengini, tadını ve aromasına suya taşıyabilir. Kahvenin adı da tam olarak buradan gelmektedir. İtalyancada “Ekspres” anlamına “Espresso” kelimesinden dolayı ismi bu şekildedir. Espresso yöntemi, karşımıza ilk olarak 19. yüzyılda çıkıyor. İlk espresso makinesi  1901 yılında İtalyan kahveci Luigi Bezzerra tarafından icat edilmiş olup, bu girişimi şirketleşmiş ve seri üretime geçmiştir.
 

İyi bir espressoda en önemli kısım üzerindeki köpüktür. Bu köpük için İtalyanlar, bizde krema anlamına gelen “Crema” sözcüğünü kullanıyor. Köpük önemlidir çünkü espresso üzerindeki bol köpük, kahvenin aromasının havayla karışıp kaybolmaması için bir örtü görevini görür. Bu sayede kahveniz bitene kadar yoğun espresso aromasını hissedebilir, her yudumda aynı keyfi alabilirsiniz. Eğer espressonuz az köpüklü veya köpüksüz ise aroması çabucak kaçacak, kahvenin sonuna doğru tatsızlaşacaktır.
 

Kusursuz espresso için kalın ve yoğun bir köpük olmazsa olmazdır. Bu köpüğü elde etmek için basınçlı suyun, çekilmiş kahvenin içinden yalnızca 30 saniye geçirmeniz gerekmektedir. 30 saniyeyi geçtiğiniz takdirde kahvenizin tadı bozulmaya, rengi koyulaşmaya başlar. Kusursuz koruyucu görevini görecek olan, sağlam bir köpüğün üzerine bir adet küp şeker koyup batıp batmayacağını kontrol edebilirsiniz. Eğer küp şeker köpüğün üstünde kalıp, kahvenin içine düşmüyorsa o köpük sizin için en iyisidir.
 

Bir fincan espresso yapımı için ihtiyacımız olan kahve çekirdeği sayısı yaklaşık olarak elli adettir. Bu çekirdekleri öğütünce yaklaşık 7 gram toz kahve elde edebilirsiniz. Bu da bir fincan espresso için gerekli olan çekilmiş kahve miktarına eşittir. 7 gram toz kahveden geçirmeniz gereken su miktarı ise yaklaşık üç çorba kaşığıdır. Eğer bu ölçüyü kaçırırsanız kahvenin tüm aroması ve rengi suyla beraber kaybolabilir.
 

İçim boyunca sıcaklığını koruyan bir espresso için fincanınızı önceden ısıtmanız şart. Eğer ısıtma işlemini yapmazsanız zaten az miktarda olan espresso, soğuk bir fincanda sıcaklığını çabucak kaybedecektir.
 

Espressoyu yalnızca sade içmek zorunda değilsiniz. Birbirinden farklı kombinasyonlarla espressodan birçok kahve çeşidini elde edebilirsiniz. Espresso; Latte, Americano, Macchiato, Mocha gibi kahvelerin de temel maddesidir.