Yılbaşında Kar Tatiliniz İçin Rota Önerileri

Kar tatili yapmak gibi bir fikriniz varsa bunu yılbaşıyla birleştirmek güzel bir seçim olabilir. Böylelikle, yeni yıla, tatile gittiğiniz yerde girerek yeni bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kar tatili denildiğinde akıllara genelde kayak tesisli oteller geliyor. Oysaki kışın yapabileceğiniz çok fazla etkinlik ve gidebileceğiniz çok şehir var. Seçenekler sayıca çok olduğunda seçim yapmak zor olabiliyor. Bu yüzden, size kış tatilinizi planlarken kullanabileceğiniz birkaç önerimiz var.

YURT İÇİ KAYAK TATİLLERİ

Bursa- Uludağ

Uludağ hala güzel, hala İstanbul’a yakın. Gitmişken yeşil şehir Bursa’yı da ziyaret edebilirsiniz. Uludağ’da otellerde konaklayıp güvenle kayak yapabilirsiniz. Bu arada soğuğa ve rüzgara dayanıklı bir kayak montuna ihtiyacınız olabilir. Estetik tasarımı sayesinde gündelik hayatta da kullanabilirsiniz.

Erzurum- Palandöken

Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Palandöken de güzel bir seçenek olabilir ama soğuklara dikkat etmelisiniz. Özellikle elinizi kayak için özel üretilmiş bir eldivenle soğuktan koruyabilirsiniz. 12 kilometreyle ülkemizin en uzun pistine Palandöken, Erzurum Havalimanı’na sadece yarım saatlik uzaklıkta bulunuyor.

Bolu- Kartalkaya

Uludağ’dan sonra en çok tercih edilen kayak merkezi olan Kartalkaya, popülaritesini hak ediyor. Ortalamadan daha dik olduğu için güvenliği ve sağlığı ön planda tutmak isteyebilirsiniz. Kayarken kask takmak iyi bir önlem olacaktır. Sadece kayak yapmak için gidebileceğiniz gibi, çevresindeki doğal güzellikleri de ziyaret edebilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı ve Abant Gölü, asırlardır gören herkesi büyülüyor.

YURT DIŞI KAYAK TATİLLERİ

Bulgaristan- Bansko

Bansko, Türkiye’den kayak tatili için yurt dışına gidenlerin en çok tercih ettiği merkezlerden biri. Ülkemize yakın olması ve gece kayak yapabilme imkanı sağlayan ışıklı pistleriyle size hoş bir deneyim sunabilir. Kayarken rüzgardan ve kardan korunmak için kayak gözlüğü kullanmak isteyebilirsiniz. Yeni yıla yurt dışında girmek gibi güzel bir deneyimi de tadabilirsiniz.

Ukrayna- Bukovel

Popüler rotalardan sıkıldıysanız ve yeni bir deneyime hazırsanız, Bukovel mükemmel bir tercih olacak. Ukrayna’nın Türkiye’ye yakınlığı ve nispeten ucuz bir ülke olması da türlü avantajlarının sadece bir kısmı. Tek dezavantajı alışık olmadığınız soğuklar olabilir. Fonksiyonel ve şık bir içlik bu sorunu kolayca çözebilir. Bukovel’de Husky türü köpek dostlarımız tarafından çekilen kızaklarla gezmek gibi orijinal deneyimler yaşayabilirsiniz. Dostlarımızı fazla yormamayı ve sık sık dinlenmelerine izin vermeyi unutmayın.

ALTERNATİF DENEYİMLER

Kuzey Işıkları

İnternet aracılığıyla hepimiz kuzey ışıklarını görüp büyüleniyoruz. Bu yüzden, çıplak gözle görmek çoğu kişinin hayallerinden biri. Hayalinizi gerçekleştirmek için İzlanda, Norveç ve Finlandiya üçlüsünden planlarınıza uygun olanı seçebilirsiniz. Yurt dışına çıkacağınız için pasaportunuzu, belgelerinizi ve biletlerinizi güvenle taşıyacağınız bir seyahat dokümanı çantası edinmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Kapadokya

Ülkemizin en orijinal yerlerinden biri olan Kapadokya, kışın bir ayrı güzel. Beyazlara büründükten sonra farklı ve özel bir cennete dönüşüyor.  Safari turlarına katılabilirsiniz. At üzerinde gezerek unutamayacağınız anlar yaşayabilirsiniz. Kapadokya’da uzun süre kalmayacaksanız küçük bir bavul ihtiyacınızı karşılayabilir.

Ailenizi Unutmayın

Aile her şeyden önce gelir. Eğer ebeveynlerinizle veya ailenizin diğer üyeleriyle başka şehirlerde yaşıyorsanız, yılbaşı sıcacık bir aile ziyareti için uygun zaman olabilir. Seyahat düzenleme çantası ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

İyi tatiller!