Yoga Nedir?

Yoga trend bir spordan çok daha fazlası, neredeyse iki bin yıl önce Hindistan’da başlayan felsefi bir öğretidir. Fiziksel ve ruhsal antrenmanlar sayesinde kişinin özüne ulaşabilmesi hedeflenmektedir. Almanya’da özellikle Asanas diye bilinen ve 70li yıllardan beri uygulanan fiziksel antrenmanlar biliniyor ve tercih ediliyor.

 

En Yaygın Yoga Türleri

Oluşumundan bu yana yoga kendini sürekli yenileyerek geliştirdi. Böylece geleneksel şekiller dışında günümüzde birçok modern varyasyonları da bulunuyor. Hepsinin ortak hedefi ise, vücut, ruh ve zihnin bir olması ve bu şekilde daha sağlıklı ve rahat bir yaşam sürdürmektir. Yoga türleri ve arasındaki farklılıkların neler olduğunu sizin için derledik.

 

Yeni Başlayanlar İçin De Uygun: Hatha Yogası

Yogadan bahsedildiğinde çoğu kez kastedilen, antrenmanın fiziksel tarafıyla ilgili olan türlerinden biri olan Hatha yogasıdır.Hafif fiziksel egzersizler, nefes çalışmaları ve meditasyonlar yardımıyla vücut ve zihnin dengeyi yakalaması amaçlanır. Bu yaygın olan yoga stili yeni başlayanlar ve yaştan insanlar için oldukça uygundur. Yeni başlayanların dikkatine: İlk başta bir yoga öğretmeninden yardım alın. Ancak bu şekilde egzersizleri gerçekten doğru ve etkili yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

 

Sıra Dışı: Kundali, Ashtanga ve Diğerleri

Biraz daha deneyimliyseniz veya farklı bir başlangıç yapmak istiyorsanız keşfedebileceğiniz birçok yoga stili bulunuyor. Dinamik power yogadan iki kişilik acro yogaya kadar birçok heyecanlı seçenekleriyle her talebe hitap eden yoga türü bulabilirsiniz. Sizin için de mutlaka uygun bir yoga türü vardır.

 

Kundalini Yoga

Kundalini yoga denince akla daha spiritüel yoga tarzı gelir. Akıcı hareket akımlarının nefes egzersizleriyle yoğunlaştığı bu yoga tarzında mutluluk duygularının yaşanması amaçlanır. Kundali yogasında esneme hareketleri birbirine adapte edilmiş uyumlu egzersizlerle gerçekleştirilir. Güçlü egzersiz hareketleri yoğun nefes egzersizleri, meditasyon ve şarkılarla desteklenir.

 

Asthanga/ Power Yoga

Asthanga yoganın diğer bir ismi power yogadır; çünkü bu dinamik yoga stili vücudu en çok zorlayan yoga türlerinden biridir. Klasik figürler çok daha hızlı ve belirli sıralamaya göre yapılır. Her bir egzersizde ise nefesler beş nefes uzunluğunca tutulur. Egzersizler iyi bir kondisyon gerektiriyor ve özellikle orta vücut kısmını güçlendiriyor. Yeni başlayanlar için bu stil çok uygun değildir.

 

Acro Yoga

Bu sıra dışı ve oldukça yeni olan yoga türü meditatif ve akrobatik vurguları birleştiren bir stildir. İki kişinin birlikte yaptığı bu egzersizlerde partnerlerden biri, diğer partnerden destek alarak egzersizlerin hafifliğini hisseder ve boşlukta adeta uçarak gerçekleştirir. Burada sadece vücut eğitilmez. Aynı zamanda birlikte çalışılan partnere karşı güven hissi ve gerektiğinde bırakabilme cesareti güçlendirilir.