Mutfakta çok zaman geçirenlerin çok iyi bildiği üzere yüksek kalite bıçaklar yemek hazırlarken en etkili yardımcılardır. Yanlış bıçakla çalışan hem istenilen sonucu alamaz hem de zaman kaybeder ve bıçak kolaylıkla elinden kayabilir. Hazırlanacak yemeğe ve çalışma şeklinize göre farklı bıçaklar ve bıçak çelikleri vardır. Peki kaliteli bir bıçak nasıl olmalıdır? Nelere dikkat etmeniz gerektiğini burada öğrenin.

 

Birinci Sınıf Çelik Bıçak

  • Bıçak çeliği 1.4116 „X50CrMoV15“, krom ve karbon ihtiva eder.
  • Son derece özel ve kaliteli bir üründür. Bıçak sertliği yaklaşık 56 HRC. Kalıcı keskinliğe sahip, aşınmaya karşı dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

 

Konik Bilenmiş Bıçaklar

  • Çok kademeli bileme işlemi sayesinde ideal bir bıçak profili ve kalıcı bir keskinlik sağlanır.
  • Keskinlik ve kesme özelliği ile bu bıçak DIN normlarının oldukça üstündedir.

 

Parmak Korumalı Bıçak Sapı

  • Bıçak sapı ve geçiş çeliği arası eli koruyacak biçimde şekillendirilmiştir.
  • Böylece kesim esnasında daha güvenlidir.
  • Kesme işleminde eşit ağırlık dağılımı sağlar.

 

Ergonomik saplı bıçak

  • Yüksek kaliteli, sap ve bıçak geçişinin aralıksız işlenmesi sayesinde kenarları kir tutmaz.
  • İçi dolu saplı bıçak elde rahat ve güvenli bir tutuş sağlar.

 

Tavsiyeler: Bıçak Bilgisi

Çok Amaçlı Bıçaklar

Çok amaçlı bıçaklar mutfakların vazgeçilmez yardımcıları arasındadır. Sebze ve meyve kesmek için idealdir. Küçük et parçaları kesmek için de son derece uygundur. Çok amaçlı bıçakların çeliği dar ve 9-15 cm uzunluğundadır. Genel kural ise: Bıçak ne kadar uzun olursa kullanım alanı da o denli çok olur. Kısa bıçaklar ise biraz daha fazla kullanım kolaylığı sağlayabilir.

 

Ekmek Bıçağı

Ekmek bıçakları uzun ve güçlü dalgalı bilenme şekillerinden dolayı testereye benzetilir. Büyük olukları sayesinde bir yandan sert kabuklu ekmekleri rahatlıkla kesebilir diğer yandan ise çok yumuşak ve taze ekmekleri de ezmeden keser. Ayrıca: Domatesleri ve sulu bir et parçasını da ekmek bıçağı ile kesebilirsiniz.

 

Şef Bıçağı

Şef bıçağı da mutfakta farklı işlemlerde rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda yemek pişirme bıçağı olarak da bilinir. İnce ve iki taraflı düz bilenmiş bir bıçak türüdür. Çok amaçlı bıçaklara göre daha geniştir ve genelde 15 -26 cm arasında bir uzunluğu vardır. Şef bıçağının ideal kullanma alanı ise et kesmek veya kızarmış et, balık veya sebzeyi kesmek olduğu gibi yeşillik ve soğan kesme ve tartma işlemlerini de kapsar; aşçıların vazgeçilmez aracıdır.